DDS áramkörök


Mi is a DDS ?


A DDS (Direkt Digitális Szintézer) talán az egyik legcsodálatosabb áramkör, amit mi rádióamatőrök az utóbbi időkben megismerhettünk. Egy olyan általában egy tokba integrált áramkörröl van szó, amelyik digitális áramköreivel állít elő szinuszos jelet. Ehhez szüksége van egy órajelre, melynek a 40%-ig lehet használni. Pl. 50MHz-es órajel esetén 0 és 20 MHz között állíthat elő igen kis zajú szinuszos kimenő jelet. A frekvenciát a hertz töredékével lehet állítani, mégpedig digitális úton. Rendkívül kicsi a fáziszaja, stabilitása a kvarccal egyenlő és nincs sem lengés, sem pedig hosszú beállási idő a frekvencia változtatásánál.
Működési elve tulajdonképpen igen egyszerű. Van egy tároló, amibe betöltjük, órajel ciklusonként mennyivel változzon a kimenő jel fázisa. A pillanatnyi fázisértéket egy belső ROM-ba égetett táblázat segítségével átszámoljuk amplitúdóvá és egy D/A konverter segítségével létrehozzuk ezt a feszültséget. Így az órajellel léptetve ciklikusan előáll egy szinuszosan változó kimeneti feszültség. A frekvencia megváltoztatásához mindössze a fázisakkumulátornak nevezett tárolóba írt számot kell megváltoztatnunk.
DDS áramköröket több gyártó is előállít, legjobban az Analog Devices eszközeihez lehet hozzájutni. A cég honlapjáról minden információ letölthető, akit mélyebben érdekel a téma, itt belemélyedhet: http://www.analog.com/


RH-DDS AD9851-el 9MHz-es Kf-hez


Nyák AD9852 + PIC 16F628-hoz
Egyszerű program AD9852-höz PIC16F628-ra
Rajz1
Rajz2
Rajz3
Rajz4
Rajz5